Ośrodek Kultury w Wąsoszu powstał w pierwszych latach powojennych i usytuowany był w pomieszczeniach Urzędu Miasta i Gminy przy ul. Świerczewskiego. W 1986 r. Urząd Miasta i Gminy przeprowadził się do obecnej siedziby, a budynek został odremontowany i przekazany wyłącznie na użytkowanie MGOK. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat stanowiska dyrektorskie piastowali : Henryk Leśniewski, Maciej Wróblewski, Zbigniew Waleryś oraz obecnie Jerzy Jakuczun. Na początku 2001 roku samorząd wąsoski dokonał reorganizacji placówki włączając bibliotekę i w ten sposób powstał Zespół Placówek Kultury, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Pod koniec lat 90-tych największe sukcesy odnosiła grupa taneczna „BALBINY” działająca przy placówce, prowadzona przez Panią Romanę Maniarę. Przy ZPK od ponad 30 lat działa także zespół śpiewaczy „Wąsoszanki”, kierowany przez Janinę Waleryś, który swoimi występami uświetnia większość imprez organizowanych na terenie miasta i gminy.Obecnie przy placówce działa sekcja tańca „ESCALATOR” prowadzona przez siostry Graczyk, sekcja szachowa działająca bardzo prężnie, sekcja wokalna, ognisko muzyczne prowadzone przez instruktora Jana Słobodziana, zespół śpiewaczy „Wąsoszanki” oraz zespół instrumentalno – wokalny „SAWA”.

Przy placówce ZPK od ubiegłego roku działa grupa terapeutyczna zajmująca się dziećmi i młodzieżą trudną oraz prowadzone są kursy językowe : angielski, niemiecki.
W ciągu ostatnich dwóch lat kontynuowana jest organizacja imprez cyklicznych takich jak : Dni Wąsosza, Spotkania Teatralne jak też wprowadzono szereg nowych imprez, które weszły na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Wąsosza : Majówka z gazetą „ABC”, Parada Mikołajów, „STOP! Dziecko na drodze” – akcja profilaktyczna, konkursy tematyczne z historii ziemi wąsoskiej, o Unii Europejskiej, problematyki antyalkoholowej. Sprowadzono zespoły zagraniczne z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, czy też wykonawcę z Włoch – Roberto Zucaro. Spośród polskich wykonawców Wąsosz odwiedziła grupa rockowa „HASH”, „Wędrowne gitary”, Agata Werner, grupa „TAXMAN” oraz ostatnio Kaja Paschalska.
Wąsoszanie mieli także okazję uczestniczyć w szeregu koncertów grup amatorskich z Głogowa, Ścinawy, Góry, Wschowy, Rawicza, Wronowa, Wińska, Sarnowej, Ponieca. Zespół Placówek Kultury może także pochwalić się wprowadzoniem całkiem nowej formy propagowania kolęd i pastorałek w wąsoskim kościele, gdzie w 2004 i 2005 roku odbyły się dwa koncerty Zbigniewa Iłowskiego oraz chóru z Sarnowej.


W kalendarzu kulturalnym Wąsosza nie zabrakło miejsca dla: wystawy autorskiej Sebastiana Huzarskiego z Poznania, wystawy historycznej, fotogramów „Z biegiem Orli i Baryczy”, „Lato w obiektywie” oraz Wystawy Prac Twórców Ludowych, Dnia Babci i Dziadka, Matki, Dziecka, Powitania Wiosny, Wyborów Małej Miss Ziemi Wąsoskiej, Turniejów Szachowych „Cztery Pory Szachów – Wiosna, Lato, Jesień, Zima”, Akcji Zima, Zielona Świetlica podczas lata, oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na terenie miasta i gminy działa wielu twórców ludowych, których prace prezentowane są na wystawach organizowanych w placówce jak też podczas ubiegłorocznych Dożynek Wojewódzkich w Niechlowie. W malowaniu obrazów specjalizują się : Halina i Anna Łobacz, Tadeusz Maczan, Katarzyna Knihnicka, Marcin Gransort, Beata Mazur, natomiast metaloplastyką zajmują się Edward Oleksiuk i Michał Kreli, znany regionalista to Adam Polański.Zespół Placówek Kultury w Wąsoszu działa na zasadzie dobrowolności uczestnictwa, propagując godziwą rozrywkę dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach posiadanych oraz wypracowanych środków.